Polacy odebrali w Atenach prestiżowe nagrody architektoniczne

Bydgoszczanin Przemek Gawęda z pracowni Archigeum oraz krakowianin Bartosz Dendura odebrali w piątek 8 grudnia prestiżowe nagrody architektoniczne na ,,Europe under 40 Awards” w siedzibie European Centre for Architecture Art Design&Urban Studies w Atenach. Nagrodę 40 under 40 przyznaje się najbardziej perspektywicznym architektom przed 40-rokiem życia w Europie.
Przyznanie tej nagrody Polakowi zawsze jest wydarzeniem, bowiem otrzymało ją niewielu naszych rodaków. Nagrodę European Centre mające siedzibę w stolicy antycznej Grecji przyznaje razem z amerykańskim Chicago Artenaeum. Przemek Gawęda został nagrodzony za koncepcję tunelu osłonowego dla skoków narciarskich.

– Jest mi bardzo miło, że mogłem odebrać to wyróżnienie ponieważ jest ono jednym z takich, które warto w swoim dorobku mieć. Bardzo się cieszę, że mogłem w tej uroczystości wręczenia tych nagród uczestniczyć. Bardzo mnie to cieszy, bo jest to podsumowanie kilkuletniej pracy w zawodzie, a bycie wśród osób które są uznawane za najlepsze w Europie to czysta przyjemność i duża radość dla mnie – mówił tuż po odebraniu nagrody Przemek Gawęda – Chciałbym z tego miejsca podziękować zespołowi: moim wspólnikom Marcinowi Sajdakowi, Darkowi Wituckiemu oraz wszystkich tym, którzy tworzą z nami projektowo prace.

Na początku grudnia Gawęda uzyskał też tytuł Architect of The Year Awards 2023 przyznanego przez amerykański The Architecture Community w dwóch kategoriach: Nagroda za projekt “Wielofunkcyjnego Stadionu Biathlonowego na Kubalonce / Polska” w kategorii „Architekt roku 2023”; nagroda za projekt „Inteligentny tunel na rozbiegu skoczni narciarskiej Wielka Krokiew w kategorii „Obiekt sportowy i rekreacyjny roku 2023”

archigeum
  • 4 Posts
  • 0 Comments
Pracownia architektoniczna