Jak powstał Nowy Fordon? Okolicznościowa publikacja

„Jak powstawał Nowy Fordon” to pierwsza publikacja szerzej opisująca historię budowy Nowego Fordonu. Jej autorem jest Błażej Bembnista – związany od urodzenia z Fordonem redaktor portalu MetropoliaBydgoska.PL i współprowadzący fanpage Fordon na co dzień – internetowe serce Fordonu. Błażeja Bembnisty. Na ponad 150 stronach można dowiedzieć się, jakie były plany twórców osiedla, jak przebiegała budowa i co udało się zrealizować. Publikacja jest zarazem prezentem na 50. rocznicę przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy oraz 11. urodziny profilu Fordon na co dzień.

Budowa pierwszych budynków mieszkalnych nowej dzielnicy rozpoczęła się na przełomie 1980 i 1981 roku. Miało powstać supermiasto dla 160 tysięcy osób, lecz ostatecznie takiej skali nie osiągnięto. Udało się jednak stworzyć nowy dom dla tysięcy osób; pierwsze z nich rozpoczęły nowy etap swojego życia w listopadzie 1982 roku. Publikacja przybliża ambitne plany projektantów oraz pierwsze lata funkcjonowania nowych osiedli.

– Najpierw teren pomiędzy Bydgoszczą a Fordonem stał się siedzibą dzisiejszej Politechniki Bydgoskiej. Plany zakładały budowę wielkiego Ośrodka Szkół Wyższych z 11 akademikami, który obejmowałby teren od dzisiejszej ulicy Rejewskiego po osiedle Bajka – wizję udało się urzeczywistnić tylko w niewielkiej części. Na początku lat 80. Fordon stał się za to placem budowy nowych osiedli – nie wyglądają one tak, jak na makiecie prezentowanych po konkursie architektonicznym, ale stały się one później domem dla ponad 60 tysięcy osób – mówi Bembnista.

Autor książki dotarł do zdjęć i dokumentów prezentujących wielkie wizje sprzed 50 lat. Udało się to dzięki spotkaniu z Jerzym Szaflarskim – generalnym projektantem dzielnicy Fordon. Na łamach publikacji można też przeczytać rozmowę z Iwoną Zyman – Frydryszek, a więc projektantką m.in. budynków przy Igrzyskowej oraz pawilonu przy Brzęczkowskiego. Na łamach publikacji nie brakuje również wspomnienia twórców Fordonu, którzy odeszli – m.in. Ireny Zarzyckiej i Andrzeja Modrzejowskiego.  W planach są rozmowy z innymi twórcami Nowego Fordonu, by zachować ich wiedzę i wspomnienia dla przyszłych pokoleń.

Swoimi wspomnieniami, a także archiwalnymi zdjęciami podzielili się Janusz Spychalski, Andrzej Maliński, Roman Brzeziński oraz Andrzej Lewandowski, który jest twórcą fotografii okładkowej. Pochodzi ona z 1983 roku i przedstawia ulicę Kleeberga na osiedlu Bohaterów. Tak nazwano jednostkę projektową A-2, realizowaną przez Bydgoski Kombinat Budowlany „Wschód”. – Źródłem wielu bezcennych informacji był też dla mnie zbiór czasopism Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy – podkreśla Bembnista. 

Publikacja liczy ponad 150 stron. Nie powstałaby bez wsparcia dewelopera Arkada-Invest. Za oprawę graficzną odpowiada – także związany z Fordonem – Michał Jabłoński.

– Temat powstawania Nowego Fordonu nie jest oczywiście zamknięty, prosimy zatem o dalsze dzielenie się materiałami o naszym osiedlu, zdjęciami, wspomnieniami i refleksjami. Proszę o kontakt na fanpage Fordon na co dzień oraz mail: mail.fncd@gmail.com – mówi autor publikacji.

Na razie „Jak powstawał Nowy Fordon” jest dostępne darmowo wyłącznie w wersji online. Twórcy chcą jednak wydać publikację także w tradycyjnej wersji papierowej. Co istotne, książka ma pozostać bezpłatna. Obecnie sprawdzają koszty wydruku i rozmawiają z potencjalnymi darczyńcami. Swoje wsparcie, które zostanie przekazane na wydanie książki, można przekazać na stronie: buycoffee.to/jakpowstawalnowyfordon.

Publikacja jest dostępna on-line: https://publuu.com/flip-book/296110/690677/page/1

Zapraszamy także na PREMIERĘ PUBLIKACJI, która odbędzie się we wtorek, 12 grudnia o godzinie 17:00 w Kinie Jeremi w XV Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy – ulica Fieldorfa-Nila 13.

DlaMediow.eu
  • 16 Posts
  • 0 Comments
źródło: DlaMediów.eu