Od stycznia zniknie ze stacji paliwo PB95 – popularna bezołowiowa

Od 1 stycznia na stacjach benzynowych w Polsce benzyna PB95 będzie zastąpiona nową, bardziej ekologiczną mieszanką E10. Dla większości kierowców, którzy tankują obecnie PB95 niewiele się zmieni, ale też nie wszystkie silniki są dostosowane do E10, zatem część osób będzie miała pewien problem. Dla użytkowników diesla po nowym roku nic nie się zmieni.

Użytkowana obecnie PB95 zawierać może maksymalnie w 5% objętości biokomponenty, w przypadku E10 będzie to do 10%. W praktyce nowe paliwo będzie emitowała mniej zanieczyszczeń. W wielu krajach Unii Europejskiej paliwo E10 jest już wprowadzone, jak wynika z danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska – Polska będzie 18. krajem UE wprowadzającym nowe paliwo.

Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego średni wiek samochodu osobowego w 2020 roku wynosił w Polsce 14,3 roku. Znaczna większość pojazdów osobowych z silnikiem o zapłonie iskrowym wyprodukowanych po 1 stycznia 2010 r. jest przystosowania do stosowania benzyn silnikowych E10.

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA dokonało klasyfikacji pojazdów, których silniki są przystosowane do paliwa E10. Możemy to sprawdzić w rządowej wyszukiwarce: e10.klimat.gov.pl

W przypadku, gdy nasz silnik nie będzie przystosowany pozostaje nam tankować PB98, czyli paliwo typu premium, które jest droższe.

Fot: Gov.pl

DlaMediow.eu
  • 16 Posts
  • 0 Comments
źródło: DlaMediów.eu