Na razie PESA nie dostarczy nowych pociągów dla województwa

Województwo Kujawsko-Pomorskie unieważniło przetarg na zakup nowych pociągów, które miały być sfinansowane z rządowej dotacji z Polskiego Ładu oraz w dużej części ze środków z Unii Europejskiej. Jedyną ofertę złożyła PESA, ale Urząd Marszałkowski ocenił ją za zbyt drogą.

Przed mniej więcej miesiącem informowaliśmy o otwarciu ofert w tym przetargu, PESA zaoferowała kwotę 46 mln zł za pociąg, budżet założony przez zamawiającego to 36 mln zł, czyli o 10 mln zł mniej. Z Polskiego Ładu województwo za zakup pociągów otrzymało 65 mln zł, natomiast w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na zakup nowego taboru dla kujawsko-pomorskiej kolei zapisano około 200 mln zł. Władze województwa liczyły, że dzięki obu dotacjom uda się kupić 7 nowych pociągów.

Chcąc utrzymać zamiar zakupu 7 pociągów, przy ofercie PESA, z budżetu województwa trzeba by dołożyć około 30 mln zł. Zdecydowano się jednak unieważnić przetarg. Zapewne ogłoszony zostanie wkrótce kolejny przetarg lub przetargi, jeżeli Urząd Marszałkowski zdecyduje się podzielić to zamówienie na części. Postępowanie na zakup taboru kolejowego trwa jednak dość długo – w przypadku tego przetargu ogłoszony był on w marcu, a oferty poznaliśmy dopiero pod koniec lipca.

portalkujawski
  • 16 Posts
  • 0 Comments
źródło: PortalKujawski.pl Regionalny portal informacyjny działający od 2012 roku.