Badania wykazały, że patent pozwoli na bezpieczne skoki

Pracownia architektoniczna Archigeum jest coraz bliżej budowy prototypu tunelu osłonowego dla skoków narciarskich, jednym z kamieni milowych jest zakończenie badań aerodynamicznych przeprowadzonych przy użyciu nowoczesnych metod przez Instytut Lotnictwa w Warszawie, które dały wynik jednoznacznie pozytywny.


Architekt Przemysław Gawęda poinformował o tym na III Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku – Badania aerodynamiczne miały wykluczyć, że skoczek z progu – pojawiały się w komentarzach wątpliwości czy wiatr go nie porwie, nie zdmuchnie przy tej prędkości itd. – jesteśmy po badaniach aerodynamicznych i okazuje się, że można bezpiecznie z taką instalacją i takim produktem skakać – wyjaśnia Przemysław Gawęda, który zaprezentował także nagranie pokazujące przebieg badań.


– Instalacja jest mobilna, składana, rozkładana, transparentna ze szkłem inteligentnym, jak napada śnieg to zostanie on wytopiony – jest podgrzewany. Naszpikowany jest całą technologią – plan jest jest, aby ten produkt osensorować do celów treningowych – mówił o założeniach architekt – Jak myśmy rozmawiali ze Stefanem Horngacherem, jak wtedy był trenerem naszej kadry to mówił, że taki produkt chciałby mieć na skocznia w czasie treningu. (…) Sama idea tunelu ma prowadzić do ochrony torów najazdowych, ale w czasie dalszych prac okazało się, że jest kilka aspektów, które federacja narciarska FIS chciało przeanalizować i m.in. była to możliwość interaktywności


W maju Przemysław Gawęda został wyróżniony przez amerykańskie Muzeum Chicago Arteneum uznaniem za jednego z 40 najbardziej perspektywicznych architektów poniżej 40 roku życia w Europie.

archigeum
  • 4 Posts
  • 0 Comments
Pracownia architektoniczna