Glinki będą miały wspólnych radnych z Błoniem, a Leśne ze Śródmieściem

Komisarz Wyborczy wydał dzisiaj postanowienie o nowych granicach okręgów wyborczych do Rady Miasta Bydgoszczy, po kilku kadencjach w których wybieraliśmy radnych w 6 okręgach, dojdzie do zmniejszenia okręgów do 5, co oznacza dość daleko idące zmiany dla komitetów, kandydatów i wyborców.  Rada Miasta Bydgoszczy lub grupa przynajmniej 15 wyborców może zaskarżyć to obwieszczenie do Naczelnego Sądu Administracyjneo w ciągu 3 dni. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że do zmniejszenia liczby okręgów i tak musiało dojść, a propozycja Komisarza Wyborczego nie powinna budzić kontrowersji.

Powodem zmian jest zmniejszenie się liczby radnych z 31 do 28, a to z kolei wynika ze spadku liczby mieszkańców – według metodologii Państwowej Komisji Wyborczej w Bydgoszczy jest ich poniżej 300 tys. Liczbę radnych ustala w sposób następujący: dla miast powyżej 200 tys. mieszkańców jest to 25 radnych plus 3 radnych za każde rozpoczęte 100 tys.  Fakt, iż w Bydgoszczy wybieranych będzie mniej radnych stwierdził w ubiegłym roku jeszcze były wojewoda Mikołaj Bogdanowicz (co z uwagi na dane z rejestru wyborców komisarza wyborczego musiał uczynić).

Co się zmieni w okręgach?

Zgodnie z prawem wyborczym w okręgu musi być wybieranych conajmniej 5 radnych, z tego też powodu podział na 6 okręgów nie mógł się utrzymać. Najmniejsze zmiany dotkną okręg fordoński – tutaj nadal będzie wybieranych 6 radnych. niewiele zmieni się też sytuacja w okręgu zachodnim obejmującym m.in. Osową Górę, Miedzyń, Czyżkówko, Smukałę, Piaski – tutaj nadal będzie 5 radnych, dojdzie jednak kilka ulic z Jachcic. Dużych zmian nie będzie też na Wyżynach i Kapuściskach – tutaj również dojdą pojedyncze ulice i nadal będzie wybieranych 5 radnych.

Do największych rewolucji dojdzie w pozostałych okręgach – dzisiejszy okręg obejmujący Osiedle Leśne, Bartodzieje, Bielawy  zostanie połączony ze Śródmieściem, w tym też Starym Rynkiem. Miejscem granicznym będzie w praktyce skarpa na południe od ulicy Poznańskiej i obszar Ronda Bernardyńskiego – tutaj będzie wybieranych 6 radnych. Ulica Kujawska będzie już początkiem kolejnego okręgu który obejmie obszar od Glinek, przez Szwederowo, Górzyskowo po Błonie – tutaj również będzie wybieranych 6 radnych. W praktyce zatem okręg który nazwiemy ,,środkowym”, obejmujący m.in. Stary Rynek, Śródmieście, Glinki został podzielony pomiędzy okręgemiem opartym na Leśnym, Barodziejach i Bielawach oraz w północnej części pomiędzy okręgiem obejmującym przede wszystkim Błonie i Szwederowo.

Politycznie wywoła to pewne zawirowania, bowiem przez ostatnie lata obecne w Radzie Miasta siły polityczne organizowały się w oparciu o poszczególne okręgi, które miały swoich liderów. Teraz jeden okręg znika.

Wybory samorządowe najprawdopodobniej odbędą się w kwietniu. Ich termin nie został jeszcze ustalony.

portalkujawski
  • 16 Posts
  • 0 Comments
źródło: PortalKujawski.pl Regionalny portal informacyjny działający od 2012 roku.